İkili Anlaşma Nasıl Yapılır?

ERASMUS İKİLİ ANLAŞMASI NEDİR?

 

Erasmus İkili Anlaşması, iki yükseköğrenim kurumunun öğretim elemanı, öğrenci ve personel değişimlerini gerçekleştirmek için fakülteler ve bölümler bazında yaptığı anlaşmadır.

 

Erasmus bilindiği gibi 2021-2027 dönemi için 'Dijitalleşme' mottosu ile yeni bir yola çıkmıştır. Bu yeni dönemde, çevreye ve doğaya duyarlılık en önemli başlıklardan biridir ve bu kapsamda 'Kağıtsız Erasmus' dönüşümü amaçlanmaktadır. Bu hedef doğrultusunda Erasmus Bölüm Koordinatörlerimizin de yeni anlaşmaları dijital bir platform olan "Erasmus Dahsboard" üzerinden yapmaları beklenmektedir. Bunun için ilk olarak yapılması gereken, aşağıdaki linkten Dashboard'a resmi mail ile kayıt olup şifre almaktır:

 

DASHBOARD GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ>>

 

Bunun ardından, yeni bir ikili anlaşma yapmak için aşağıda anlatılan aşamaların tamamlanması gerekmektedir:

 

DASHBOARD ÜZERİNDEN YENİ BİR İKİLİ ANLAŞMA NASIL YAPILIR? >>

 

Erasmus için ön anlaşma yapabilmenin temelde iki yolu vardır; yüz yüze anlaşma, e-posta yolu ile anlaşma.

 

1-Yüz Yüze Erasmus İkili Anlaşması Yapmak

 

Üniversitemiz özellikle akademik personelimizin ikili anlaşmalar yapabilmeleri için Erasmus Personel Hareketliliği Training (Eğitim Alma) Hareketliliği ile Avrupa Üniversiteleri ziyaret edilip ön anlaşma sağlanabilir. Training hareketliliği için kontenjanların arttırılması hususunda çalışmalarımız sürmektedir. Ofisimizin arzusu akademik ve idari personelimizi Erasmus Programından faydalandırırken ikili anlaşma sayımızı da arttırmaktır. İkili anlaşma sayımız ne kadar çok olursa o kadar çok öğrenci ve personel hareketlilikten faydalanabilecek ve izleyen yılda kontenjanlarımız bir o kadar artacaktır.

 

Bu yüzden, Erasmus Personel Eğitim Alma Hareketliliğine başvuracak akademik ve idari personelimiz anlaşmamızın olmadığı, bünyesinde Erasmus Programı yürüten (ECHE sahibi) Avrupa ülkeleri üniversitelerine gitmek üzere programa başvurmaları önem arz etmektedir.

 

Gidilen üniversitede anlaşma yapmak istediğiniz bölümün Erasmus Koordinatörü ile görüşmelisiniz ve Erasmus için ön anlaşma üzerinde mutabık kalmalısınız. Bunun ardından ya siz ya da karşı kurum yetkilisi Dashboard üzerinden anlaşma teklifi oluşturabilir.

 

 

2-E-posta Yoluyla Erasmus İkili Anlaşması Yapmak

 

1-Öncelikle karşı kurumdan bir iletişim e-posta adresi bulmalısınız. Anlaşma yapacağınız bölümün bölüm koordinatörü en uygun bağlantı olacaktır. Bunun dışında karşı kurumun Erasmus+ Koordinatörü ya da Erasmus Ofis Sorumlusuyla da iletişime geçilebilir.

 

2-İkili anlaşma metni üzerinde karşılıklı mutabakata vardıktan sonra ya siz ya da karşı kurum yetkilisi Dashboard üzerinden anlaşma teklifi oluşturabilir.

 

3- Son olarak arşivlenmek ve duyurulmak üzere muhakkak erasmus@alanya.edu.tr adresine mail atarak  Erasmus Koordinatörlüğümüzü bilgilendiriniz.

 

İkili anlaşma taslağını gönderirken aşağıdaki e-posta şablonunu kullanabilir ya da kendiniz yeni bir teklif maili oluşturabilirsiniz.

 

Konu/Subject: Erasmus+ Bilateral Agreement Proposal/ALKU/Alanya/Turkey

 

Dear Colleague,  

 

It is a pleasure of me to write to you on behalf of Alanya Alaaddin Keykubat University (ALKU), Turkey. We are seeking for new Erasmus partners for academic cooperation as ALKU. After our examination of your website, we found out that <<Üniversitesinin adı>> has suitable academic departments which we wish to initiate an Erasmus based cooperation.

We are open to a wider cooperation includes other suitable departments as well. 

 

You may find our course catalogue and extra information on our website.

Our website: https://www.alanya.edu.tr/en

 

You might watch this video of our university and Alanya shared below:

>>    https://www.youtube.com/watch?v=BUjtReynRQs

 

We welcome any help, advice and suggestions.  

 

 

Best Regards,

 

Erasmus Departmental Coordinator

<<Ünvanınız Adınız Soyadınız>>

Alanya Alaaddin Keykubat University

Alanya, Antalya, TURKEY

 

 

 

E-postanın eklerine eklenebilecek belgeler

 

-ALKÜ Broşürü

-Alanya Tanıtım Broşürü

 

 

İkili Anlaşma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

İkili Anlaşma yapılırken anlaşmanın açık ve net olması, şartlarının anlaşma sürecinde detaylandırılmış olması uygulama sırasında gündeme gelebilecek olan sorunları baştan ortadan kaldıracağından önemlidir. Bu nedenle anlaşma yapılırken aşağıda listelenmiş olan maddelere önem verilmesi gerekmektedir:

 

  • İkili Anlaşma yapan Birim Koordinatörü anlaşmada hem Üniversitemizin hem de ortak üniversitenin eğitim dilini mutlaka belirtmelidir.
  • Anlaşma sırasında ortak üniversitenin Akademik takviminin incelenmesi Birim Koordinatörünün konu ile ilgili bilgi sahibi olması açısından önemlidir.
  • Değişim düzeyi (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) anlaşma üzerinde mutlaka belirtilmelidir.
  • Karşı kurumun ders içerikleri mutlaka anlaşma YAPILMADAN ÖNCE incelenmeli, olası denklik sorunu yaşanma ihtimali ortadan kaldırılmış olarak anlaşma kesinleştirilmelidir. Anlaşma bir kez sonuçlandırıldıktan sonra karşı kurumda öğrencinin alacağı tüm derslerin toplam AKTS kredisi değerinde üniversitemizde denklik verileceği anlaşmayı yapan Birimimiz tarafından kabul edilmiş sayılır.
  • Aday öğrenciler her yıl başvuru tarihlerinden önce mevcut İkili Anlaşmalar hakkında Birim Koordinatörlerince bilgilendirilmelidir (eğitim dili, geçerli olduğu yarıyıl/yarıyıllar, ortak üniversitenin akademik takvimi vb.).
  • Diğer öğretim elemanları ikili anlaşma yaparken birim koordinatörüne ve bölüm başkanına bilgi vermelidir. Anlaşmanın kesinleşme ve imzalanma aşamasında Birim koordinatöründen destek almalıdırlar.

 

 

 

Erasmus Koordinatörlüğü