Hangi Ülkeyi Neden Seçmeliyim?

Erasmus+ Programı kapsamında hangi ülkeyi ya da üniversiteyi seçeceğiniz sorusuna yönelik aşağıdaki soruları kendinize sormanızı tavsiye ederiz. Sorulara bulacağınız cevaplar sizi en uygun ülke ve üniversiteye yönlendirecektir.

 

1-Hangi ülkeyi/üniversiteyi seçmeliyim?

 

Eğitim, farklı kültürden insanlar tanımak, seyahat etmek; hangisine ya da hangilerine daha yakınsınız? Gideceğiniz ülkenin coğrafi konumu; tren yolları üzerinde olması, ucuz uçak bileti imkânlarının olması, ülke halkının İngilizce bilgisi, misafirperverliği, Türkiye’ye bakış açıları hakkında bilginiz var mı?

 

2-Vize alım süreçleri kolay mı zor mu? Schengen ülkesi mi? Vize başvurusun maliyeti nedir?

 

3-Alacağınız hibe gideceğiniz ülkede yeterli olacak mı?

 

Ülkelerin hayat pahalılıkları ile ilgili bilgiye aşağıda linki mevcut siteden ulaşabilirsiniz.

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

 

4-Daha önce aynı üniversiteye giden arkadaşlarınıza danıştınız mı? Gideceğiniz üniversite size İngilizce ders sunabilecek mi? Üniversitenin kabul ettiği minimum dil seviyesi nedir?

 

5-Gidince nerede kalacaksınız? Gideceğiniz üniversite konaklama imkânı sağlıyor mu? Maliyeti nedir? Konaklama imkânı yoksa söz konusu şehirde ESN aktif mi? Size yardımcı olacak danışmanlarınız olacak mı?

 

6-Seyahat sağlık sigortası maliyetleri hakkında bilginiz var mı? Gideceğiniz ülkenin SGK kapsamında ülkemizle anlaşması var mı?